Yapraklı

Yapraklı

İlçemiz Yapraklı, Çankırı İline Bağlı 30 Km mesafede bulunmaktadır. Yapraklı ilçesi coğrafi konum olarak Orta Anadolu’ nun kuzeyi ile Batı Karadeniz’ in kesiştiği noktada bulunmaktadır. Doğusunda Çorum ili Bayat ilçesi, Kuzeyinde Kastamonu ile Tosya ilçesi ve Çankırı ili Ilgaz ilçesi, Batısı ve Güneyi Çankırı ili ile çevrilidir. İl merkezine 28 km uzaklıkta olup, rakımı 1250 m dir.

 

Yapraklı’ nın 38 Köyü, 6 Mahallesi bulunmaktadır. Köylerimizde ve ilçemizde 2008 yılında toplam nüfus 11.226 iken, günümüze kadar nüfusta düşüş yaşanmış ve günümüzde ilçemiz nüfusu 7576 olarak devam etmektedir.

 

Eski adı “Tuht” olan Yapraklı’nın kuruluş tarihi bilinmemektedir. Yapraklı tarihi Hititlerden, Frigyalılıar, Persler, Paphlagonia ve Romalılardan izler taşımaktadır. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması geçmişte önemli bir ticaret merkezi olmasını sağlamış, büyük panayırların kurulmasına ve dışarıdan ticaret erbaplarının gelmesine neden olmuştur. Emir Karatekin tarafından feth edilen bölge içerisinde kalan ilçe bir süre sonra Bizanslıların hakimiyetine girse de Anadolu Selçukluları, Candaroğulları ve en sonunda da Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Osmanlıların son dönemlerine kadar Yapraklı’da çok sayıda medrese bulunmaktaydı. Bu medreselerin varlığı ile Yapraklı, bölgesinin eğitim-öğretim merkezi konumundaydı. Kıvçak Köyü Kaya Mezarlar, Büyükakseki Höyüğü, Çevrecik Höyüğü, Çamaşırhane, Fethiye Türbesi, Hacı Mustafa Efendi Camii, Hacı Mustafa Efendi Camii ve Medresesi ilçemizin tarihi özellik taşıyan noktalarından bazılarıdır.

 

Karadeniz iklim kuşağından Orta Anadolu iklim kuşağına geçiş şeridi üzerinde bulunan Yapraklı’ da Kuzeye doğru genellikle iğne yapraklı ağaçlardan meydana gelen orman ve koruluklar bulunurken güneyde ise stepler geniş bir alanı kaplar. Steplerin bulunduğu yerlerdeki akarsu boylarında yer yer kavak ve söğüt ağaçlıklarına ve meyve bahçelerine rastlanır. İlçedeki ormanlar başta Erikli olmak üzere Karakaya, Sarıkaya ve Yapraklı ormanlarıdır. Ormanlardaki egemen ağaç türleri çam, köknar, ardıç ve meşedir. İlçede ormanlık alan dışındaki bölgeler genelde dağlık ve engebeli olduğundan ilçe alanının Yo 20.5 inde tarım yapılabilmektedir. Su vadisi boyları bahçe ve meyve arazisi ile kaplıdır. İlçenin tarımsal ürünleri buğday, arpa, mercimek, fasülye ve patates gibi ürünlerdir. Meyvecilikte ise elma, armut, ceviz ve üzüm gibi meyveler yetiştirilmektedir. Hayvancılık konusunda Büyük ve küçük baş hayvancılığın yanı sıra tavuk çiftlikleri bulunmakta olup arıcılık faaliyetleri de ilçede sürdürülmektedir.

 

Yapraklı da her yıl geleneksel olarak düzenlenen Yayla Kültür ve Turizm Festivali bölgenin en büyük organizasyonları arasına girmiştir. Yapraklı yaylasında düzenlenen Yağlı Pehlivan Güreşlerine ülkemizin önemli güreşçileri katılmakta ve 5 bin civarında seyirciyi ağırlamaktadır. Güreşten bir gün önce düzenlenen Konsere katılan ünlü sanatçıların da ilçe ziyaretinde büyük önemi bulunmaktadır. Yapraklı da İlkbaharın gelmesi ile birlikte her yıl Şükür günü düzenlenmektedir. Şükür gününde halkın ve duaların buluşma noktası haline gelmiştir. Yine her yıl Üzümlerin olması ile birlikte Bağ bozumu festivali de önemli günler arasında olmaktadır.

Yaren Kültürü; İnsan yetiştirme, insanı hayata hazırlama, sosyal düzeni ve güvenliği sağlama, halk müziği, halk mutfağı, halk tiyatrosu, halk edebiyatı gibi ulusal kültür değerlerini yaşatma ve yeni kuşaklara aktarma görevlerini yüzyıllardır yerine getirmiş bir sosyal kurumdur. Kış aylarında ilçenin önemli etkinliklerinden olan Yaren kültürü ilçede yaşatılmakla birlikte ülkemizde tanınmaya değer kültürel ve görsel etkinlikler arasında misafirlerini kabul etmektedir.

Hazım Dağlı Tabiat Parkı Yapraklı’ nın turizm alanıdır. İçerisinde, göleti, piknik alanları, 7 adet Bambulov ev bulunmaktadır ve belediyemiz tarafından kiraya verilmektedir.

 

Yeşil Yapraklı Göleti İlçenin önemli günübirlik turizm alanıdır. Tarımsal amaçlı kurulan Yeşil Yapraklı Göleti içerisinde barındırdığı yapılarla zamanla Yapraklı turizm faaliyetleri arasında yerini almıştır.

Koca Meşe, İl merkezine 27 km uzaklıktaki Yapraklı ilçemize bağlı Karacaözü Köyünde bulunan ve koruma altına alınan meşe ağacının 500 küsur yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Dünyanın en yaşlı meşelerinden biri olan Koca Meşe’nin gölge alanı 256 m² olup çapı ise 12,20 m² dir. 2006 yılında tescil edilerek koruma altına alınmıştır.


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, array given in /home/yaprltr1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4357